Take a fresh look at your lifestyle.

Karatistii petrolisti si-au „distrus” concurentii

 Dupa ce la Iasi s-au incheiat campionatele de stil Fudokan a urmat o scurta vacanta ( de Paste ) si-n urmatoarea perioada am pregatit ultimul act al campionatului intern pentru seniori, tineret, juniori si cadeti, Finalele de Disciplină – de fapt un campionat interstiluri.

Organizarea finalelor a apartinut Clubului Sportiv Chelsea Bucuresti sub egida Federatiei Române de Karate Traditional

 Invitat special a fost prof.dr. Ilija Iorga , 10 Dan, fondatorul stilului Fudokan care a tinut 3 seminarii despre karate traditional, pentru sportivi si antrenori

Finalele de Karate Traditional au avut 2 mize : 1- cucerirea titlurilor nationale in campionatul de disciplina , 2- ocuparea unui loc in lotul national de seniori care se va deplasa in luna octombrie in Brazilia pentru participarea la Campionatul Mondial de Karate Traditional rezervat seniorilor.

Pentru mondialul de seniori  din Brazilia s-au calificat primii 2 sportivi la probele individuale si echipa de locul I la probele de echipa. La probele individuale au reusit calificarea urmatorii sportivi :

 1.Miclea Robert – kata ind masc – locul I

2.Trandafir Romeo – kata ind masc – locul II ; fuku-go – locul I ; kumite ind – locul II

3. Cojocaru Adrian – fuku-go – locul II

Tănăsescu Corina – fuku-go fem – locul II

 Premiera pentru campionatul intern : pentru prima data in istoria campionatului national   toate probele de echipa sunt castigate de sportivii aceluiasi club – Conpet Petrolul , astfel :

   1.Kata echipe feminin – locul I –

Manona Danciu, Corina Tănăsescu, Cristina Gustoiu

 2. Kata echipe masculin – locul I –

Robert Miclea, Romeo Trandafir, Tiberiu Matei

 3.Enbu masculin – locul I – Adrian Cojocaru & Trandafir Romeo

 4.Enbu mixt – locul I – Danciu Manona & Robert Miclea

 5. Kumite echipe masculin – locul I

Ștefan Marinică & Romeo Trandafir & Adrian Cojocaru & Tiberiu Matei

 Cu 7 titluri din 11 posibile seniorii au demostrat clasa, unitate , asezare tehnica si tactica deosebita, maturitate si o mare eleganta prin prisma faptului ca sunt cei mai fair-play sportivii din campionat, dovada fiind cel mai mic nr. de penalizari pentru contact cu adversarul.

 Este de consemnat si o ne-realizare : locul III la kata ind fem pt Manona Danciu care ani de zile a fost campiona nationala… acum fiind in mod spectaculos devansata de Lare Simona ( ex-conpetista) . Manona n a reusit o executie prea bună in semi-finale , fiind implicata si la probele de echipa , iar pe plan profesional este la sfarsitul unui masterat in pedagogie cu un proiect care o solicita in mod deosebit. A pierdut calificarea la mondiale la acesta proba, dar va fi prezenta la  enbu mixt si kata echipe.

 REZULTATE  TEHNICE

 SENIORI

Miclea Robert

kata ind masc

loc  I

Trandafir Romeo

fuku-go masc

loc I

 

 

 

Miclea Robert

kata echipe masc

loc I

Trandafir Romeo

Matei Tiberiu

 

 

 

Manona Danciu

kata echipe fem

loc I

Corina Tănăsescu

Cristina Gustoiu

 

 

 

Manona Danciu

enbu mixt

loc I

Robert Miclea

 

 

 

Adrian Cojocaru

enbu masc

loc I

Romeo Trandafir

 

 

 

Trandafir Romeo

kumite echipe

loc I

Matei Tiberiu

Adrian Cojocaru

Stefan Marinică

 

 

 

Cristina Gustoiu

enbu mixt

loc II

Ștefan Marinică

 

 

 

Romeo Trandafir

kumite ind

loc II

Romeo Trandafir

kata ind

loc II

Adrian Cojocaru

fuku-go

loc II

Adrian Cojocaru

kumite ind

loc III

Corina Tănăsescu

fuku-go

loc II

Manona Danciu

kata ind fem

loc III

Cristina Gustoiu

kata ind fem

loc IV

 
 TINERET ( 19-21 ANI )

Este de remarcat liderul acestei grupe Octavian Uruc care reuseste sa- i mobilizeze pe toti ceilalti sportivi prin atitudinea lui de exceptie. De asemenea il remarc pe Cosmin Porumboiu care este la primul lui titlu national la o proba individuala  – kumite ind masc. Graur Tudor si Visan Mihăiță chiar dacă sunt in primul an la acestă grupă de varsta au reusit rezultate frumoase.

Uruc Octavian

kata echipe masc

loc I

Graur Tudor

Mihăiță Vișan

 

 

 

Ioana Vasiloia

enbu mixt

loc II

Uruc Octavian

 

 

 

Porumboiu Cosmin

enbu masc

loc II

Uruc Octavian

 

 

 

 

kumite echipe

loc I

Uruc Octavian

Graur Tudor

Mihăiță Vișan

 

 

 

Graur Tudor

enbu masc

loc III

Mihăiță Vișan

 

 

 

Cosmin Porumboiu

kumite echipe

loc II

Alexandru Cojocaru

Daniel Baniță

 

 

 

Cosmin Porumboiu

kata echipe masc

loc II

Alexandru Cojocaru

Daniel Baniță

 

 

 

Cosmin Porumboiu

kumite ind masc

loc I

Octvian Uruc

kata ind  masc

loc II

Tudor Graur

fuku-go masc

loc I

Tudor Graur

kumite ind masc

loc III

Alexandru Cojocaru

fuku-go masc

loc III

Octavian Uruc

fuku-go masc

loc III

Tudor Graur

kata ind masc

loc IV

 JUNIORI ( 16-18 ANI )

Alexandru Nicolae

kata ind masc

loc III

Sabina Beldeanu

kumite ind fem

loc III

Sabina Beldeanu

fuku-go fem

loc III

Daniel Baniță

kata ind masc

loc IV

 

 

 

Alexandru Nicolae

enbu masc

loc II

Daniel Baniță

 

 

 

Sabina Beldeanu

enbu mixt

loc IV

Daniel Baniță

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CADETI ( 14-15 ANI )

Baietii de la acesta grupa au evoluat exceptional si si –au impartit ( sic !)  titlurile nationale la probele individuale intre ei. Cu Marius Creta , copilul minune al echipei – cel care mobilizeaza si pune cel mai mult suflet, cuun Tiberiu Popescu intr-o revenire speculoasa si cu un Nistor Costin care a descoperit ca poate sa castige… alaturi de ei o singura fata Mihaela Niculae care poseda o tehnica care i-a adus titlul national la kata.

Marius Creța

kata echipe masc

 

Tiberiu Popescu

Costin Nistor

 

 

 

Marius Creța

enbu mixt

loc I

Niculae Mihaela

 

 

 

Marius Creța

enbu masc

loc I

Tiberiu Popescu

 

 

 

Marius Creța

kumite echipe

loc I

Tiberiu Popescu

Costin Nistor

Călin Beldeanu

 

 

 

Tiberiu Popescu

fuku-go masc

loc I

Marius Creța

kata ind  masc

loc I

Niculae Mihaela

kata ind fem

loc I

Costin Nistor

kumite ind masc

loc I

Costin Nistor

fuku-go masc

loc II

Tiberiu Popescu

kumite ind masc

loc III

Costin  Nistor

kata ind masc

loc IV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urmatoarele noastre deplasari  sunt :

 

  1. 7-9 mai – zona de copii – Eforie
  2. 28-30 mai 2010  finale pt copii – Cluj
  3. 18-20 iunie 2010 – Cupa Mondiala – Polonia –asteptam nominalizarile FRKT …dar tinanad cont de evolutia noastra la ceste finale speram sa avem cel putin un sportiv

APRECIAZĂ ARTICOLUL !
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy