Ieri dimineaţă, în jurul orei 9, poliţiştii din Câmpina au fost sesizaţi de către P. Paraschiva, în vârstă de 59 ani, din Câmpina, care a reclamat faptul că în noaptea de 20/21.10.2010, persoane necunoscute au pătruns într-un garaj situat vis-a vis de locuinţa sa, de unde i-au sustras mai multe bunuri.
În baza sesizării s-a constituit o echipă operativă, care a constat că faptele reclamate se confirmă. Din cercetări a rezultat că din garaj fuseseră sustrase un polizor, un radiocasetofon, două boxe audio, articole de îmbrăcăminte, o cutie de vopsea, un tuci din aluminiu de 60 l, o oală din aluminiu de 30 l, un cazan din fontă, iar dintr-un autoturism fusese sustras un radiocasetofon auto, prejudiciul fiind evaluat la suma de 2.000 lei.
În urma activităţilor desfăşurate, poliţiştii au identificat principalii suspecţi. Aceştia sunt D. Vasile, de 30 ani, din com. Şotriile şi F. Leonard, de 24 ani, din Câmpina. Aceştia au fost prinşi în timp ce încercau să valorifice bunurile.
Poliţiştii au extins cercetările şi au constatat că la săvârşirea faptei a mai participat şi P. Nicolae, de 24 ani, din Câmpina.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârşirea infractiunii de furt calificat, iar D. Vasile a fost reţinut pe bază de ordonanţă pentru o perioadă de 24 de ore, urmând să fie prezentat Instanţei cu propunerea de arestare preventivă.