Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova organizează în colaborare cu Casa de Cultură „I. L. Caragiale” Ploieşti, Institutul pentru Studii Transdisciplinare în Ştiinţă, Spiritualitate, Societate şi Asociaţia Culturală RoBizArt evenimentul cultural al anului 2012 – lansarea de carte a academicianului Basarab Nicolescu „De la Isarlîk la Valea Uimirii”, lucrare editată în două volume: „Influenţe spirituale” şi „Drumul fără sfârşit” la Curtea Veche Publishing în colecţia Ştiinţă, Spiritualitate, Societate.
Evenimentul se va desfăşura la Muzeul de Istorie din Ploieşti, str. Toma Caragiu nr. 10, în sala Auditorium joi, 9 februarie 2012, ora 1600 şi va beneficia de prezenţa, în calitate de invitaţi, a domnului academician Eugen Simion şi a poetei Magda Cârneci. Moderatorul evenimentului va fi doamna Cristina Poterăşoiu, vicepreşedintele Asociaţiei Culturale RoBizArt.
Fiu al Ploieştiului, dar stabilit în oraşul luminii – Paris de mai bine de 35 de ani, Basarab Nicolescu, a realizat, prin activitatea sa literară şi ştiinţifică, trecerea la un nou domeniu numit generic Transdisciplinaritate. Discipol şi admirator al operei lui Ion Barbu, Basarab Nicolescu, de profesie fizician, a depăşit condiţia de om strict al cifrelor, îmbinând arta cuvintelor într-un mod miraculos.
Cartea „De la Isarlîk la Valea Uimirii” a academicianului Basarab Nicolescu este pusă în vânzare de Librăriile Humanitas din Ploiești.