Primaria Municipiului Ploiesti, prin Casa de Cultură “I.L.Caragiale” a Municipiului Ploieşti, organizeaza cu ocazia implinirii a 160 de la nasterea scriitorului Ion Luca Caragiale serata “Atitudini” cu tema “Eu pe cine aniversez?”.
În cadrul întâlnirii vor avea loc dezbateri privind viaţa şi opera scriitorului, audiţii muzicale. Invitaţi: actorii Mihai Coadă şi George Frâncu. Manifestarea va avea loc joi, 26 ianuarie 2012, ora 18.00, la sediul instituţiei din str. Democraţiei, nr. 60-62, clădirea FederalCoop.
Pentru marcarea celor 160 de ani de la nasterea lui Ion Luca Caragiale va fi organizat si proiectul “Aproape de Caragiale”. Proiectul educaţional se adresează elevilor din clasele primare, gimnaziale şi liceale din judeţul Prahova şi are ca obiectiv general promovarea creaţiei scriitorului I.L.Caragiale.
Pentru a da amploare acestui proiect în majoritatea institutiilor de invatamant vor avea loc activitati cu tematica IL Caragiale in data de 30 ianuarie 2012, la ora 9.00, pentru elevii care invata dimineata, respectiv la ora 14.00, pentru cei care invata dupa-amiaza:
• Citirea / lectura a diverse tipuri de texte;
• joc de rol
• studii de caz;
• vizionare de moment, schiţă din creaţia marelui scriitor;
• dezbatere;
• organizarea şi prezentarea de expoziţii de desen şi/ sau pictură inspirate din opera lui I.L.Caragiale la nivelul clasei de elevi, anului de studiu etc.
SERVICIUL RELATII PUBLICE