În căutarea unui sfârșit pentru conflictul de aproape doi ani cu Rusia, Ucraina își intensifică eforturile în cadrul unei reuniuni a consilierilor de securitate națională la nivel mondial, desfășurată duminică(14 ianuarie 2024) la Forumul Economic din Davos, conform informațiilor oferite de Reuters. Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, care planifică să vorbească la Forumul Economic Mondial (WEF) de la Davos mai târziu în această săptămână, nu a fost prezent în persoană la deschiderea evenimentului, care a adunat 81 de delegați din diverse națiuni și organizații globale. Zelenski a fost reprezentat de șeful său de cabinet, Andrii Yermak, în cadrul discuțiilor de duminică, la care au luat parte și Penny Pritzker, reprezentant special al SUA pentru redresarea economică a Ucrainei, și James O’Brien, secretar de stat adjunct al SUA pentru Europa și Eurasia.
Creșterea îngrijorărilor privind angajamentul continuu al SUA față de conflictul din Ucraina într-un an electoral a adus în prim-plan așteptările legate de discursurile consilierului de securitate națională al SUA, Jake Sullivan, și ale secretarului de stat Antony Blinken la forumul WEF, care a început oficial luni seara. Elveția, gazda reprezentanților NSA (Agenția Națională de Securitate a SUA), a anunțat că scopul discuțiilor privind Ucraina este de a stabili principii pentru „o pace durabilă și echitabilă” la nivelul consilierilor de securitate națională. Aceste principii, menționate într-o declarație de săptămâna trecută, ar urma să constituie fundamentul pentru următoarele faze ale procesului de pace.
La Davos, s-a acordat o atenție deosebită rolului țărilor din Sudul Global în stabilirea unei formule de pace pentru Ucraina. Numeroase națiuni nealiniate din Africa, America Latină, Orientul Mijlociu și Asia, care până acum au stat în mare parte la marginea situației din Ucraina, sunt reprezentate în stațiunea elvețiană în această săptămână. Nuhu Ribadu, consilierul pentru securitate națională al Nigeriei, a fost observat participând la întâlnirea NSA. Yermak a evidențiat participarea unui număr semnificativ de țări din regiuni diverse, cu 18 țări asiatice, 12 africane și 6 sud-americane. „Țările din Sudul Global se implică tot mai mult în eforturile noastre”, a menționat Yermak într-o postare pe Telegram.
Ucraina, cu un suport solid din partea aliaților săi, a declarat ferm că nu va capitula până nu va recupera întreaga suprafață de teritoriu ocupată de Rusia. Totuși, rămâne incert dacă națiunile din Sudul Global susțin această abordare ca strategie de pace.