Primii cetateni de etnie roma din Franta vor fi expulzati incepand de maine 19 august, prin intermediul unei curse aviatice spre Bucuresti. Numarul acestora este 79 de persoane. Ei ai acceptat propunerea statului francez de 300 de euro per adult si 100 de euro per copil de a fi repatriate. Prinsi fara acte, romii nu au avut de ales. Statul francez doreste ca lunar sa aiba loc cate un zbor pentru ca toti etnicii romi depistati fara acte pe teritoriul Frantei sa ajunga in tarile de origine. In urma campaniei sau, mai bine zis, prigoanei incepute de francezi, au fost desfiintate 51 de tabere de romi sau tigani, cum vreti sa le ziceti. Toti cei alfati in aceasta situatie au la dispozitie o luna din partea statului francez, dupa care vor fi arestati si repatriate fortat cu escorta pana la sosirea in Bucuresti. Atentie se intorc ultrasii. Oare va spori infractionalitatea sau romii revin in tara emancipate si dornici de munca?


























