Alianța pentru Drepturile Omului din România – ADOR a depus la Primăria Municipiului Ploiești o cerere pentru organizarea unei dezbateri publice asupra proiectului de modificare a HCL nr. 282/30.06.2025, prin care administrația intenționează să schimbe destinația unei părți importante din împrumutul de 69 de milioane de lei contractat de la Exim Banca Românească.
Proiectul prevede retragerea integrală a sumei de 37.086.572,34 lei, programată pentru anul 2026 pentru achiziția motoarelor termice în cogenerare destinate centralei de la Brazi, și redistribuirea banilor către alte obiective de investiții. Pentru proiectul energetic ar mai rămâne suma de 31.913.427,66 lei, prevăzută pentru anul 2027.
O decizie cu efect direct asupra populației
ADOR consideră că nu este vorba despre o simplă rectificare contabilă, ci despre o schimbare majoră a destinației unui împrumut public, cu posibile consecințe asupra costului de producere a energiei termice, prețului gigacaloriei, subvenției suportate din bugetul local și siguranței sistemului centralizat de termoficare.
Documentația publicată nu explică suficient:
- dacă investiția în cogenerare mai poate fi realizată în forma aprobată inițial;
- din ce surse va fi acoperită diferența de finanțare;
- care este costul amânării proiectului;
- ce efect va avea decizia asupra prețului plătit de populație;
- dacă schimbarea destinației banilor a fost aprobată de finanțator și de Comisia de Autorizare a Împrumuturilor Locale.
„Ploieștenii au dreptul să afle adevărul înaintea votului”
„Nu contestăm necesitatea celorlalte investiții propuse de municipalitate. Contestăm lipsa unei explicații publice complete privind retragerea a peste 37 de milioane de lei de la o investiție prezentată drept esențială pentru viitorul termoficării din Ploiești.
Ploieștenii au dreptul să afle, înaintea votului, dacă această decizie va conduce la menținerea unui preț ridicat al gigacaloriei și la continuarea subvențiilor uriașe suportate din bugetul local”, a declarat Eugen Cristescu, președintele Alianței pentru Drepturile Omului din România.
ADOR solicită ca proiectul să nu fie supus votului înaintea organizării dezbaterii publice, publicării tuturor documentelor relevante și prezentării unei analize tehnice și economice privind consecințele amânării investiției în cogenerare.
Alianța pentru Drepturile Omului din România – ADOR
Președinte, Eugen Cristescu
6 august 2026


























