Preşedintele Filialei Prahova a Partidului Naţional Liberal, Adrian Semcu, constată cu îngrijorare şi cu uluire că toate acţiunile întreprinse de Guvernul condus de Emil Boc în ceea ce priveşte sistemul public de sănătate au repercusiuni extrem de grave asupra românilor. Cel mai recent exemplu în acest sens este faptul că, în ultimele două zile, mai exact joi, 31 martie şi vineri 1 aprilie, zeci de pacienţi internaţi în spitalele prahovene propuse spre a fi desfiinţate sunt trimişi acasă.
“Am aflat astăzi că zeci de pacienţi internaţi în spitalele din Bălţeşti şi Plopeni sunt externaţi pentru ca aceste spitale să poată fi închise. Prin acest gest, guvernanţii noştri demonstrează, încă o dată, chiar dacă nu mai era cazul, că sunt complet rupţi de realităţile cu care românii se confruntă zi de zi. A trimite acasă un pacient internat într-un spital se numeşte crimă. Prin refuzul de a deconta servicii medicale spitalelor propuse pentru desfiinţare, Emil Boc şi secunzii lui de la Palatul Victoria trimit acasă sute de bolnavi din toată ţara. Felul în care Guvernul condus de Emil Boc de comportă cu bolnavii se numeşte genocid” a declarat Adrian Semcu.
Liderul PNL Prahova consideră că modul în care Ministerul Sănătăţii înţelege să relaţioneze cu autorităţile locale este inacceptabil, întrucât această relaţie este bazată pe minciună.
„În urmă cu o lună secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, Anton Irimie, promitea, la Ploieşti, că autorităţile locale vor fi cele care vor decide soarta spitalelor. Autorităţile publice din Urlaţi, Bălţeşti şi Plopeni au decis, prin hotărâri ale consiliilor locale, ca spitalele să nu fie transformate în cămine pentru bătrâni. Din păcate, încă o dată Guvernul nu îşi respectă promisiunile şi calcă în picioare deciziile luate la nivel local” consideră preşedintele PNL Prahova, Adrian Semcu.
Liderul liberal susţine decizia conducerii spitalului din Urlaţi, care până în acest moment nu a dispus externarea celor peste 70 de bolnavi care zilele acestea primesc îngrijiri medicale în această unitate spitalicească.






















